Jak rozpoznać zaburzenia koncentracji uwagi u dziecka – 7 objawów.


– „Moje dziecko ciągle się wierci”

– „A moje nawet na chwilę nie potrafi się bawić jedną zabawką, tylko od razu wyciąga kolejną… ”

– „Moje dziecko wszystko gubi i nie pamięta tego co się do niego mówi…”

Czy te zdania coś Wam mówią? To autentyczne słowa rodziców którzy dzielą się w naszej Poradni zmartwieniami dotyczącymi swoich Pociech. Wielu z nich boi się, że ich Dziecko ma zaburzenia koncentracji uwagi polegające na tym, że utrzymanie skupienia w myśleniu i działaniu jest dla dziecka bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe.

 


Oto 7 objawów zaburzeń koncentracji uwagi u dzieci:

  1. Twoje dziecko ciągle ma problemy z utrzymaniem skupienia – każda drobnostka je rozprasza. Szmer wiatru, latająca mucha, rozmowa w drugim pokoju… Każdy bodziec (wzrokowy, słuchowy, dotykowy, ruchowy) sprawia, że dziecko natychmiast traci koncentrację.
  2. Sprawia wrażenie, że nie słyszy tego co się do niego mówi – możemy wołać po 100 razy, a ono dalej nie reaguje. Czasami skutkuje dopiero powiedzenie czegoś bardzo głośno albo podejście i złapanie dziecka za ramię, żeby zwróciło na nas uwagę.
  3. Zaczyna ale… nie kończy – przed chwilą rysowało kredkami, odwróciłaś/eś się dosłownie na 30 sekund! A ono już jeździ samochodzikiem. Możesz jedynie obserwować, jak w Jego pokoju przybywa coraz więcej zabawek na dywanie.
  4. Organizacja i porządek? NIGDY! – na hasło „Posprzątaj pokój”, „Ubierz się, za chwilę wychodzimy” reaguje jakby ktoś właśnie wymienił mu akumulatory na nowe. I nie przeszkadza mu to, że potyka się o własne zabawki, albo śpi na łóżku razem ze stertą ubrań.
  5. Ciągle wszystko gubi albo nie pamięta, gdzie coś położyło – wyszło z domu w czapce, wróciło bez czapki. Miało kredki, ale nie pamięta, gdzie je zostawiło.
  6. Jeśli coś jest dla Niego trudne, łatwo się poddaje – zadania wymagające większego wysiłku intelektualnego jak czytanie, pisanie, liczenie itp. wykonuje niechętnie i ciągle mówi, że nie chce tego robić.
  7. Jest zapominalskie – miało kupić chleb, masło i ser, a wróciło z chlebem, Twix’em i gumą do żucia.

 


 

Co zrobić, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma zaburzenia koncentracji uwagi?

Dobrym rozwiązaniem (jeśli dziecko jeszcze nie rozpoczęło nauki szkolnej) jest BEZPŁATNA terapia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Można na nią uczęszczać do każdej placówki ALTER. Więcej informacji w tym linku http://poradniaalter.pl/jak-uzyskac-bezplatne-wwr-sosnowiec1/

Jeśli jednak dziecko jest starsze, wtedy należy szukać pomocy i wsparcia u pedagoga/psychologa szkolnego lub udać się z nim do najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.


Czytaj także:

 

Autor: Szczepan Cieślak,

pedagog specjalny, zawodowy muzyk, muzykoterapeuta, trener EEG-Biofeedback, terapeuta Poradni Alter, obecnie w trakcie całościowego 4-letniego kursu psychoterapii atestowanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Skontaktuj się z nami!