Muzykoterpia

Poradnia Alter w Sosnowcu zaprasza na zajęcia
z muzykoterapii 

 


Głośno – cicho, szybko – powoli.

Czy muzykoterapia może pomóc mojemu dziecku?

Zajęcia z integracji sensorycznej, terapia pedagogiczna, wizyta u psychologa, fizjoterapeuty czy logopedy to spotkania ze specjalistą, które nie budzą wątpliwości. Wiemy czego można się spodziewać na takich wizytach, co dziecko będzie robić, jaki test rozwiąże. A muzykoterapia? Czy to będzie polegało na słuchaniu muzyki? W czym granie na instrumentach czy śpiewanie może pomóc mojemu dziecku? Czy moje dziecko nauczy się grać na instrumentach? To jedynie kilka pytań, które zadają rodzice przed rozpoczęciem muzykoterapii w ramach wczesnego wspomagania.

 


Muzykoterapia to forma terapii wykorzystująca muzykę i jej elementy w celu poprawy funkcjonowania osób w zakresie komunikacyjnym, emocjonalnym, społecznym czy fizycznym prowadzona przez wykwalifikowaną osobę.


Warto wiedzieć, że sesje muzykoterapeutyczne nie polegają wyłącznie na czerpaniu przyjemności z grania czy śpiewania ani słuchaniu muzyki. Ich głównych celem nie jest umuzykalnienie dziecka czy nauka gry na instrumencie. To, co odróżnia muzykoterapię od muzycznych zajęć edukacyjnych to cel terapeutyczny. Terapeuci tak dobierają aktywności muzyczne, aby miały one realne przełożenie na pomoc w trudnościach dziecka. Aby jak najlepiej ustalić cele muzykoterapii, konieczna jest rozmowa z rodzicem, poznanie dziecka i rozmowa z innymi terapeutami. Holistyczne podejście daje możliwość pełnego spojrzenia na dziecko – z czym się zmaga, nad jakimi umiejętnościami warto pracować, jakie są jego mocne strony, potrzeby i preferencje, aby móc to wykorzystać na zajęciach w kontekście terapeutycznym.


Jak wygląda muzykoterapia w poradni Alter?

Muzykoterapeuci zapoznają się z dokumentacja medyczną i w razie potrzeby konsultują się z innymi specjalistami, do których przypisane zostało dziecko. Na pierwszym spotkaniu terapeuta przeprowadzi z rodzicem wywiad dotyczący rozwoju dziecka, następnie sesja będzie miała charakter zabawy i poznawania się z dzieckiem. Ma to na celu nawiązanie relacji z dzieckiem, obserwowanie jego reakcji na muzykę i zwrócenie uwagi na zasoby i deficyty. Podczas kolejnych spotkań terapeuta ustali cele terapii i rodzaje muzycznych interwencji potrzebne do osiągnięcia tych celów. Każda sesja zakończona jest rozmową z rodzicem lub opiekunem podczas której omówione zostają podjęte na sesji aktywności.


Jakie korzyści niesie muzykoterapia we wczesnym wspomaganiu? Oto niektóre z nich:

  • Usprawnienie funkcji słuchowych.
  • Wspomaganie zdolności koncentracji, pamięci, uwagi.
  • Rozwój kompetencji komunikacyjnych i społecznych.
  • Pomoc w rozumieniu i nazywaniu przeżywanych emocji.
  • Rozwijanie tolerancji na frustrację i wytrwałości na zadaniu.
  • Integracja wzrokowo-słuchowa, wzrokowo-ruchowo-słuchowej czy ruchowo- słuchowej.
  • Usprawnianie motoryki małej i dużej.
  • Zaspokajanie potrzeby na ruch i stymulację.
  • Rozwój kreatywności i ekspresji twórczej.

 


Zapraszamy do kontaktu:

sosnowiec@poradniaalter.pl lub pod numerem telefonu 531 460 329
od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 18:00


Zachęcam do polubienia naszego fanpage♥♥♥

https://www.facebook.com/poradniaalter

 

 Opublikowano 06.09.2021 r.