Dzień dziecka!

DZIEŃ DZIECKA 

Uśmiech dziecka jest bezcenny! Dzisiaj święto jest malucha, więc życzymy im radości, uśmiechu, ale przede wszystkim cudownego dzieciństwa i mnóstwa zabawy!


Dlaczego zabawa jest taka ważna?

Międzynarodowa konwencja ONZ dotycząca praw dziecka zaznacza, że zabawa ma kluczowe znaczenie w rozwoju kompetencji emocjonalnych i społecznych – a te są niezbędne w dalszym dorosłym życiu.

 

Zabawa buduje zaangażowanie dzieci w otaczające ich środowisko,  relacje z innymi członkami społeczności, jest kluczowym czynnikiem rozwoju kreatywności, a także okazją do testowania sposobów zachowania oraz granic.

 

Emocjonalne korzyści płynące z zabawy

Niczym nieograniczona, nieusystematyzowana zabawa wspiera rozwój emocjonalny dzieci na wiele sposobów m.in.

Przede wszystkim buduje u dzieci poczucie własnej wartości i pewność siebie. Wejście na wysoką drabinkę czy próbowanie nowych rzeczy, stanowią dla dzieci często wyzwanie. Pokonywanie barier sprawia, że są z siebie zadowolone, a tym samym mają wyższą samoocenę.

 

Wspólna zabawa na placu zabaw, to okazja do nauczenia się interakcji z innymi, otwartości oraz współpracy w grupie – dzięki temu, w dorosłym życiu dzieci łatwiej stworzą prawdziwe relacje prywatne i zawodowe z innymi.

 

Zabawa pozwala dzieciom doświadczyć różnych emocji. Bawiąc się i współpracując w grupie muszą zmierzyć się ze swoimi uczuciami.  W przypadku starszych dzieci swobodna zabawa pomaga im rozwinąć podstawowe umiejętności:  tolerancja i spontaniczność. Bardzo ważne jest to, że uczą się też cierpliwości, bo czasami na placu zabaw trzeba poczekać na swoją kolej, a to oznacza, że ​​trzeba nauczyć się radzić z frustracją.

 

Zabawa pomaga dzieciom przezwyciężać różne traumy i stres. Kiedy dzieci są małe zepsuta zabawka może wywołać bardzo intensywne emocje. Zabawa jest dla dzieci sposobem na uwolnienie emocji i dzielenie się uczuciami.

 

Zabawa zbliża rodziców do dzieci. Pomoc rodziców, gdy po raz pierwszy dziecko zajmuje się jakimś trudnym zadaniem pomaga stworzyć silną więź emocjonalną i poczucie zaufania.


Zachęcam do polubienia naszego fanpage♥♥♥

https://www.facebook.com/poradniaalter