Poradnia Alter w Chorzowie zaprasza na
diagnozę integracji sensorycznej
Co to jest Integracja Sensoryczna ?
Integracja Sensoryczna to sposób porządkowania przez mózg informacji, odbieranych przez zmysły. Pozwala człowiekowi na celowe działanie, właściwe reakcje organizmu, umożliwia również selekcję informacji i odwołuje się do wcześniejszych doświadczeń. Warto podkreślić, że Integracja Sensoryczna jest procesem, który zachodzi poza świadomością, podobnie jak oddychanie a jej rozwój zaczyna się już w życiu płodowym, a więc towarzyszy nam od początku do końca życia.
W rozwoju zmysłowym człowieka występują tzw. okresy krytyczne – jeśli z jakiegoś powodu u dziecka zostanie ograniczony lub zaburzony dostęp do danej stymulacji, wywoła to nieodwracalne skutki, ograniczające zdolności percepcyjne dziecka w kolejnych latach życia.
Dysfunkcje integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie następujących systemów: czuciowego (dotykowego i proprioceptywnego), przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego.
Objawy dysfunkcji integracji sensorycznej najczęściej manifestują się:
- Wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce,
- niewłaściwym poziomem uwagi,
- obniżonym poziomem koordynacji ruchowej,
- opóźnionym rozwojem mowy,
- nieprawidłowym poziomem aktywności ruchowej,
- trudnościami w zachowaniu.
Dysfunkcje integracji sensorycznej wpływają na uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka. Ich nasilenie jest różne, od lekkiego do znacznego.
Na czym polega diagnoza?
Diagnoza procesów Integracji Sensorycznej polega na przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami, obserwacji dziecka podczas spontanicznej i kierowanej zabawy, a także w przypadku dzieci powyżej 4 roku życia specjalistycznych testów.
Pełna diagnoza Oceny Procesów Przetwarzania Sensorycznych obejmuje 3 spotkania. Diagnoza składa się z kilku części:
- Szczegółowy Wywiad z Rodzicem- Terapeuta zadaje pytania związane z przebiegiem ciąży, szczegółowym rozwojem dziecka w pierwszym roku życia, przebiegiem chorób, bieżącymi trudnościami i problemami dziecka itp.
- Kwestionariuszu Sensomotorycznego Rozwoju Dziecka – Rodzice proszeni są o odpowiedź w formie pytań zamkniętych (odpowiedź tak lub nie) na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem i rozwojem dziecka.
- Obserwacja Kliniczna – Szereg zadań, o których wykonanie jest proszone dziecko, w celu wykluczenia lub potwierdzenia trudności z obszaru związanego z SI (np. reakcje równoważne, posturalne, koordynację, planowanie motoryczne i wiele innych).
- Obserwacja Swobodnej i Ukierunkowanej Zabawy – na podstawie obserwacji swobodnej zabawy doświadczony terapeuta wyciągnie szereg diagnostycznych wniosków dotyczących funkcjonowania dziecka.
- Przekazanie pisemnej opinii i jej omówienie – na ostatnim spotkaniu (bez udziału dziecka) otrzymujecie Państwo pisemną opinii, uprawniającą do skorzystania z terapii SI na terenie całego kraju wraz z zaleceniami terapeutycznymi oraz szczegółowe omówienie diagnozy.
Jeśli zauważają Państwo pewne trudności w zachowaniu swojego dziecka, nie zwlekajcie i zgłoście się na konsultację z terapeutą integracji sensorycznej, który oceni poziom występujących trudności.
Koszt diagnozy z opinią 500 zł
Szybkie terminy
Zachęcam do polubienia naszego fanpage♥♥♥
https://www.facebook.com/poradniaalter
Opublikowano 26.05.2022 r.