Alpakoterapia w Alter Chorzów
Alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii – czyli leczenia z udziałem zwierząt – podobnie jak dogoterapia, felinoterapia czy hipoterapia. Wyróżnia ją to, że zwierzętami, które mają wspierać terapeutę, są alpaki – czyli urocze zwierzęta, które już samym swoim wyglądem wzbudzają sympatię i poprawiają nastrój.
Jak wygląda alpakoterapia?
Alpaki to zwierzęta niezwykle przyjazne, inteligentne i łagodne w obyciu. Bardzo szybko można zyskać ich sympatię i zaufanie – nie wykazują zachowań agresywnych. Aplakoterapia to forma spędzania czasu w towarzystwie alpak na otwartej przestrzeni.
Przebywanie z alpakami, wychodzenie z nimi na spacer, karmienie, głaskanie i przytulanie się do nich podwyższa poziom endorfin, uspokaja i dodaje pewności siebie.
W praktyce sesje terapeutyczne są dostosowywane indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Może być to wyłącznie głaskanie, ale mogą być dodane w ramach terapii elementy pielęgnacji zwierząt czy zabawy.
Alpakoterapia – dla kogo?
Z uwagi na szereg korzyści, jaki niesie ze sobą bezpośredni kontakt z alpaką, alpakoterapię zaleca się dzieciom oraz osobom starszym z:
- zaburzeniami nerwicowym, lękowymi bądź depresją, problemami emocjonalnymi,
- niepełnosprawnością ruchową, przechodzącym rehabilitację po chorobach i
kontuzjach oraz urazach (prowadzi się różnego typu zajęcia fizjoterapeutyczne), - zespołem Downa,
- autyzmem,
- mózgowym porażeniem dziecięcym,
- niepełnosprawnością intelektualną,
- nadpobudliwością psychoruchową (ADHD),
- zespołem Aspergera,
- trudnościami w nauce,
- zaburzeniami zachowania,
- chorobą nowotworową,
- obniżoną samooceną,
- po traumatycznych doświadczeniach,
- samotnym.
Czas trwania spotkania: od 2h do 2,5h.
Koszt: 85 zł.
Po zebraniu grupy ustalamy termin.
Zapisy w sekretariacie Poradni lub pod numerem telefonu 533 585 976
Prowadząca zajęcia
mgr Ewelina Kurzak
Zawodowo od 2008 roku pracuję z dziećmi. Kilka lat temu poszerzyłam swoje kwalifikacje kończąc trzysemestralne studia podyplomowe kwalifikacyjne dla nauczycieli z zakresu socjoterapii i profilaktyki społecznej dzieci i młodzieży w Wyższej Szkole Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie.
Pomysł terapii alpakami zrodził się przy okazji jednej z wizyt alpakarni. Zaczęłam rozglądać się za kursami i dużo czytać na temat tych zwierząt. W maju ubiegłego roku ukończyłam kurs alpakoterapii, który dał mi możliwość prowadzenia zajęć terapeutycznych z każdą grupą wiekową. Na co dzień pracuję z dziećmi z zespołem Aspergera, ADHD, zespołem Downa, zespołem spektrum autyzmu, mutyzmem wybiórczym, lękami społecznymi. W alpakoterapii uczestniczą również dorośli zmagający się z wypaleniem zawodowym, stratą po bliskiej osobie oraz depresją i nerwicą.
Miejsce:
Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ALTER w Chorzowie
ul. Stanisława Moniuszki 8b.
Opublikowano: 04.10.2022 r.
Aktualizacja 27.01.2023 r.