Zabawy w domu#5 – Faktury

Czy można bawić się z dzieckiem w taki sposób, aby stymulować rozwój jego zmysłów za pomocą różnych faktur? Oczywiście, że TAK!!! Przeczytajcie nasze kolejne propozycje zabaw w domu, które noszą tytuł

DOMOWO-DARMOWE FAKTURY

W poniższym artykule postanowiłem skoncentrować się na zmyśle dotyku, który już od momentu narodzin stanowi jeden z najważniejszych kanałów poznawczych u dziecka. Oczywiście zabawy są skonstruowane w taki sposób, aby angażować jak największa ilość zmysłów, lecz zmysł dotyku jest dla mnie punktem wyjścia.

Dlaczego w ten sposób? Poprzez dotyk dziecko uczy się poznawać świat, ale (o czym często zapominamy) uczy się rozumienia i reagowania na emocje!!! Kiedy dziecko jest brane na ręce, przytulane, całowane, kołysane… dzięki temu, że dziecko czuje poprzez dotyk nasze działanie czuje również nasze emocje!

Dlatego zmysł ten jest ważny, aby go rozwijać już od początku.

Ale wystarczy tej teorii. W końcu miało być o zabawach, prawda? 😉


DOŚWIADCZANIE RÓŻNYCH FAKTUR

Rozejrzyj się po swoim domu. Zobacz, czym dysponujesz. Czysta pieluszka, ręcznik, gąbka do kąpieli, miękka maskotka, a może szorstka broda taty? Spójrz ile jest faktur, które codziennie mogą dotknąć skórę dziecka. To jedno z najważniejszych doświadczeń sensorycznych, które możemy zapewnić każdemu dziecku zupełnie za darmo. Nie zapominaj – najcenniejszą fakturą jest dotyk mamy i taty.


CIECZ NEWTONOWSKA

Pod tym tajemniczym zagadnieniem kryje się jedna z najbardziej atrakcyjnych faktur dla dzieci. Wystarczy połączyć ze sobą wodę i skrobię ziemniaczaną (proporcje 50/50). Żeby było atrakcyjniej dodajemy dowolny barwnik spożywczy, który sprawi, że substancja nabierze koloru. Cechą charakterystyczną tej faktury jest to, że kiedy ściśnie się ją w dłoni staje się na chwilę twarda, a gdy dłoń się otworzy, ciecz zaczyna przeciekać przez palce. Na dodatek, jeśli dziecko przypadkowo skosztuje tej faktury, to jest ona bezpieczna dla układu pokarmowego (oczywiście dbamy o bezpieczeństwo). Polecam znaleźć w domu miejsce, które można wyłożyć folią malarską i pozwolić dziecku eksperymentować do woli z tą fakturą.


ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

W profesjonalnych sklepach można kupić (i to za niemałe pieniądze) różne ścieżki sensoryczne – drewniane prostokąty, na których przyklejone są faktury (tkanina, papier ścierny, folia, imitacja trawy itp.). Czy możemy zrobić taką ścieżkę w domowy sposób? Oczywiście. Poniżej kilka propozycji, co można położyć na podłodze, a więc po czym dziecko może chodzić:

  • Miękki ręcznik
  • Gąbki do kąpieli
  • Foliowe woreczki wypełnione ryżem, kaszą, grochem, piaskiem, kukurydzą (woreczki musimy zabezpieczyć żeby ziarna nie wypadły).
  • Papier ścierny
  • Taśma klejąca dwustronna (fajne uczucie, kiedy przykleja się do stopy).

SENSORYCZNE POSZUKIWANIA SKARBÓW

Zabawa, która jest naprawdę świetna – raz wykonana służy na wiele lat. Ważne jest, aby zachować przy niej szczególną ostrożność.

Do pudełek (najlepiej solidnych plastikowych, które mają zamknięcia) wsypujemy kaszę, groch, ryż, fasolę, kukurydzę, piasek (jedno pudełko = jeden rodzaj ziaren). W środku chowamy drobne zabawki (np. małe figurki, samochodziki, malutkie maskotki itp.). Zadaniem dziecka jest włożyć rękę do środka i znaleźć wszystkie „skarby”. Zabawa ta stymuluje receptory czuciowe na rękach, a więc niezwykle ważny obszar ciała.

W przypadku niemowlęcia nie trzeba wrzucać „skarbów” wystarczy poprowadzić jego rączkę tak, aby poczuło ono różne faktury.


SENSORYCZNE GNIOTKI

Tanie i proste. Wystarczy nasypać do balona (nienadmuchanego) piasek, ryż, kaszę, groch. Zawiązujemy końcówkę balona i gniotki gotowe. Można stosować je jako zabawkę, która ma być zgniatana przez dłoń dziecka lub użyć jako rekwizyty do masażu brzuszka, pleców, policzków.


OWOCOCIAPRANIE

Na koniec… Jeśli Twoje dziecko aktualnie uczy się samodzielnie jeść i jest na etapie, że często pomaga sobie dłońmi pozwól mu na to, żeby mogło się tym jedzeniem pobrudzić. Doskonale nadają się do tego pokrojone owoce w miseczce. Dzięki temu, że są niektóre owoce są miękkie można z nich zrobić ciapkę, które nie tylko jest świetną fakturą stymulującą dotyk, ale również dobrze smakuje.


 

Skontaktuj się z nami!

Opublikowano 31.03.2020 r.