Odpowiednie obuwie dla dziecka

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO OBUWIA DLA DZIECKA

Artykuł mgr Anny Saramak – Fizjoterapeuta


 

Bosa stopa to zdrowa stopa i dopóki dziecko nie zacznie chodzić samodzielnie oraz stabilnie to nie ma potrzeby zakupu obuwia dla niego. Dzięki takiemu postępowaniu stopa będzie miała idealne warunki do prawidłowego kształtowania się wysklepienia podłużnego i poprzecznego. W warunkach domowych, jeśli występuje konieczność założenia skarpetek zaleca się te antypoślizgowe.  Należy wtedy szczególnie zwrócić uwagę, aby długość skarpetki była o 1 cm dłuższa od stopy dziecka. W zasadzie ta reguła dotyczy się każdych skarpetek.
Co w momencie kiedy dziecko samodzielnie już chodzi a przed rodzicem stoi zakup obuwia? Czy jako rodzic zastanawiałeś się kiedyś na co należy zwracać uwagę?


CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE BUTÓW DLA DZIECKA?

  1. Obuwie powinno być dopasowane pod względem długości i szerokości stopy. But powinien być również w miarę szeroki w okolicy palców, by nie ograniczał swobody ruchów oraz nie ściskał ich prowadząc do zachodzenia palców na siebie.

 

  • Zbyt krótki but będzie prowadzić do ograniczenia ruchów swobodnych palców a w późniejszym efekcie doprowadzi to do nieprawidłowego ustawienia palców.
  • Zbyt wąski but będzie prowadzić do zachodzenia palców na siebie.

 

Żródło: instagram:barfussfreaks

 

 2.But powinien być lekki, by pozwalał na swobodne ruchy oraz elastyczny.


 

JAK SPRAWDZIĆ ELASTYCZNOŚĆ BUTA?

 
Gdy weźmiemy bucika do ręki to w miejscu palców, czyli 1/3 buta powinniśmy mieć możliwość swobodnego zgięcia.

 

 

Aby przetestować czy but nie jest zbyt sztywny należy skręcić go od pięty do czubka pod kątem 90 stopni. Przy zbyt sztywnych i za grubych podeszwach nie da się wykonać tego testu.

3.Cholewka powinna kończyć się poniżej kostek. Zgodnie z zasadą nie krępujmy stopy. Z tego względu też nie powinna być ona sztywna.

4.Zapiętek również nie powinien być sztywny, ponieważ będzie ograniczał dopasowanie się do stopy.

5.Nie ma potrzeby, aby w środku buta była umieszczona wyprofilowana wkładka, którą często widzi się w sklepach.

6.Unikajmy butów z wygiętym czubkiem do góry, ponieważ u niektórych dzieci może pogłębiać chód na palcach.


 

JAK DOBRAĆ ROZMIAR BUTÓW ?

 

Podczas wykonywania pomiaru długości stopy dziecko musi stać, aby stopy były w pełnym obciążeniu. W prosty i znany sposób za pomocą kartki i długopisu można obrysować stopę malucha pamiętając o tym, aby długopis w momencie kreślenia był pod kątem prostym a palce dziecka nie były podkurczone. Po wykonaniu zarysu dodajemy 1 cm  do długości stopy, ponieważ w trakcie chodzenia stopa przesuwa się do przodu w fazie podporowej i palce potrzebują miejsca do zachowania luzu.

 

 


 

KIEDY WYMIENIAĆ BUTY NA NOWE?

Warto co kilka miesięcy dokonać kontrolnego pomiaru długości stopy, w celu oceny konieczności zakupu nowego obuwia. Podczas pomiarów długości stóp u dzieci można stosować następującą zasadę :

  • u dzieci w wieku od 1 do 3 lat sprawdzamy długość stopy co 2 miesiące,
  • u dzieci w wieku od 3 do 4 lat sprawdzamy co 4 miesiące,
  • u dzieci w wieku od 4 do 6 lat sprawdzamy co 6 miesięcy.

 

CZY PORA DNIA MIERZENIA BUTA MA ZNACZENIE?

Okazuje się, że tak! Stopy dziecka po południu są około 4% większe dlatego zaleca się by kupować buty dzieciom po południu 🙂

 

 

Mgr Anna Saramak

                                                                                   Fizjoterapeuta

Opublikowano 29.04.2022 r.